Powrót
Dla początkujących czytelników – cd.
Książeczki z serii Zwierzęta Oli zostały przypisane do poziomu trzeciego, co oznacza, że są przeznaczone dla dzieci, które znają już wszystkie litery i ćwiczą samodzielne czytanie. Każda historia z tej serii zawiera dłuższy tekst oraz krótszy - umieszczony w dymkach. Dziecko może przeczytać całość samodzielnie lub razem z inną osobą: tekst trudniejszy czyta ktoś starszy, a wypowiedzi w dymkach – dziecko. Taka lektura może być wspaniałą wspólną zabawą. Warto spróbować, zwłaszcza gdy dziecko ma jeszcze trudności z dłuższym samodzielnym czytaniem i szybko się zniechęca.
Z serii Zwierzęta Oli w bibliotece szkolnej dostępne są książeczki:
Jesteś super, chomiczku!
Nie bój się, misiu koalo!
Uciekaj, tygrysku!
Nie jesteś już sam, niedźwiadku!
Wracaj, króliczku!
Nie płacz, mały rudzielcu!
Już czytam!
to lubiana przez dzieci seria niewielkich książeczek przeznaczonych do samodzielnego czytania. Zabawne historyjki - z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami – sprawiają, że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością. Ułatwia je duża czcionka i ubarwiają śmieszne ilustracje. Na końcu każdej książeczki znajduje się słowniczek wyjaśniający trudne wyrazy, a także kilka zadań sprawdzających rozumienie i zapamiętywanie treści.
Z serii Już czytam! w bibliotece szkolnej znajdziecie napisane przez Agnieszkę Stelmaszczyk:
Sami czytamy. Detektyw Zagadka to kolejna seria książek dla początkujących czytelników, lubiących nie tylko rozwiązywanie zagadek, ale także teksty zapisane bardzo dużymi, a nawet ogromnymi literami J
W naszej bibliotece:
Zaszyfrowana wiadomość
Tajemnica zielonej skarpetki
Przygody z duchami
Upiorna walizka
Niezwykły wynalazek pana Rozumka
Poziom 1: składam słowa
Opowiadania zawierające 150 – 200 słów, napisane krótkimi zdaniami. Duża czcionka ułatwia lekturę, a zamieszczone po bokach stron ramki służą do ćwiczenia głoskowania.
Dostępne w naszej bibliotece :
Rekin nudojad
Figle w fokarium
Awantura w śmietniku
Franek i miotła motorowa
Jonek, Jonka i Kleks
Poziom 2: składam zdania
Książki zawierają od 800 do 900 słów, nieco dłuższe zadania, a także dialogi. Słowa w ramkach uczą podziału na sylaby.
Dostępne w naszej bibliotece :
S karb Arubaby
Tytus w cyrku
W alizka pana Hanumana
Mur
Nelka i piesek Fafik
Mały skryba i wielka piramida
Thor i Loki
Parasol pana Pantalona
Poziom 3: połykam strony
Książki zawierają po 2500 – 2800 słów, a zdania są dłuższe niż w drugiej serii. Znaczenie trudniejszych wyrazów objaśnia słowniczek zamieszczony na końcu książeczki.
Dostępne w naszej bibliotece:
T ajemnica pewnej sąsiadki
N im przyjdą słonie
Szarka
Jezioro łabędzie
Edison. O wielkim wynalazcy
Drodzy czytelnicy, witajcie w drugim półroczu!
Koniec semestru to zawsze czas podsumowań, więc trochę refleksji o pracy naszej szkolnej biblioteki.
W pierwszym półroczu realizowała ona przede wszystkim zadania wynikające z przystąpienia przez szkołę do Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa. W okresie pandemii nie było to łatwe, ponieważ w atmosferze niepewności i niepokoju czytelnictwo – chociaż bardzo ważne – w naturalny sposób schodziło na dalszy plan.
Chcąc promować nowości i umożliwić ich wypożyczanie w zgodzie z zasadami reżimu sanitarnego, zmieniono układ księgozbioru. Naprzeciwko wejścia do biblioteki ustawiony został regał prezentujący książki zakupione w ramach Programu. Informacje o nich ukazywały się również systematycznie na gazetce ściennej na korytarzu, a także na stronie internetowej Szkoły, zwłaszcza w zakładce biblioteki.
Opublikowano tu materiały ukazujące kilkadziesiąt spośród zakupionych tytułów, podzielone na grupy tematyczne: komiksy, fantastyka, książki przygodowe, podróżnicze, detektywistyczne, biograficzne, popularnonaukowe. Tutaj zamieszczono także Regulamin, a następnie wyniki konkursu „ Z książką Ci do twarzy!”.
Biblioteka szkolna pozostawała czynna nawet wtedy, gdy publiczne zostały zamknięte. Godziny jej pracy zostały dostosowane do potrzeb uczniów i przesunięte, tak by po zdalnych lekcjach mogli z niej korzystać nawet do 17.00.
Dzięki podjętym działaniom, mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń, udało się utrzymać kontakt czytelników z książkami i biblioteką oraz osiągnąć poziom ok. 70% wypożyczeń z I półrocza ubiegłego roku szkolnego :-)
Zakupione nowości cieszą się zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale również nauczycieli, a także rodziców przychodzących po książki dla swoich dzieci.
W drugim półroczu starsze klasy kontynuują naukę w trybie zdalnym, zachęcam więc, by korzystać z możliwości stworzonych przez bibliotekę szkolną. Książki na Was czekają!
Danuta Wrona
Książki na ferie
Powszechnie wiadomo, że trwająca nadal pandemia spowodowała zmianę organizacji roku szkolnego tak, że ferie zimowe zaczynamy bezpośrednio po zakończeniu przerwy świątecznej. Być może nie wszyscy uświadamiają sobie, że w związku z tym od 23 grudnia przez blisko miesiąc nie będzie można korzystać z biblioteki szkolnej, a nie wiemy, czy inne będą otwarte. Dlatego zachęcam do wypożyczania książek na ferie przez najbliższe dwa tygodnie.
Spośród nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa tym razem chcę zaproponować książki dla tych, którzy mają albo chcieliby mieć jakieś hobby.
Hobby, pasja, potocznie: konik – to szczególne zainteresowanie jakąś dziedziną, samodzielne i zupełnie dobrowolne :-) poszukiwanie wiedzy na jej temat, a następnie jej zgłębianie. Każdy z Was jest inny, więc też dziedziny zainteresowań mogą być różne.
Oto kilka propozycji książek, które mogą zapoczątkować bądź rozwijać czyjąś pasję:
Dla dzieci, które chcą być wyjątkowe…
Książki zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wzbogaciły nasz księgozbiór także o pozycje, które mogą zainspirować i wpłynąć na to, co będziecie chcieli robić w życiu, kim w przyszłości zostaniecie.
“ Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe ” Bena Brooksa, to - jak dodano w podtytule - “ 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność ”. Każdy życiorys mieści się na jednej stronie, a druga to zapadająca w pamięć ilustracja. Jeśli ktoś będzie chciał dowiedzieć się więcej o postaci, która go zaciekawi, z pewnością znajdzie inne źródła. Warto przyjrzeć się cechom, dzięki którym wyrasta się na kogoś niezwykłego, odnaleźć w sobie te cechy i je rozwijać.
Z nowości, które również mogą zainspirować w ten sposób, polecam też książki z serii “ Kim oni są ? ”, o wybitnych naukowcach i wynalazcach oraz wielkich artystach, a także nowe wydanie historii sukcesu Roberta Lewandowskiego “ Lewy, chłopak, który zachwycił świat ”.
DW
Biblioteka zaprasza także w okresie nauki zdalnej :-)
Nasza biblioteka kolejny raz w tym roku zmienia godziny pracy, tak by lepiej dostosować się do Waszych potrzeb. W czasie zdalnego nauczania od 9 listopada 2020 będziecie mogli korzystać z zasobów biblioteki także po lekcjach, jeśli wolno będzie wychodzić z domu. Mogą także przychodzić w Waszym imieniu rodzice. Książki oddawane można także zostawiać na portierni.
Godziny pracy biblioteki szkolnej podczas nauczania zdalnego od 9 listopada 2020r. :
poniedziałek 9.30 – 15.30
wtorek 10.00 – 17.00
środa 9.30 - 15.30
czwartek 10.00 – 17.00
piątek 9.30 - 13.30
Wyniki konkursu Z książką Ci do twarzy!
Komisja w składzie:
Danuta Wrona - przewodnicząca, nauczyciel bibliotekarz
Ewa Kołtko – członek, wicedyrektor
Dorota Pacana - członek, nauczyciel przedmiotów artystycznych
Małgorzata Zielińska - członek polonista, opiekun Samorządu
Anna Stasiowska - członek, pedagog
zebrana w dniu 3.11.2020r. poddała ocenie prace zgłoszone w konkursie ogłoszonym na początku października przez naszą bibliotekę szkolną. Ponieważ wśród 42 przekazanych zdjęć niewiele wpłynęło od uczniów z starszych klas, komisja postanowiła dokonać oceny bez podziału na grupy wiekowe. Oprócz trzech nagród:
I – dla Ksawerego Gajewskiego z klasy Ia
II – dla Anny Piecuch z klasy IIb
III – dla Leny Boczoń z klasy IIIa
przyznano także dwa wyróżnienia: dla Justyny Piecuch z klasy Ia oraz Oliwii Lis z klasy IIIb.
Wyrazy uznania i podziękowania należą się jednak wszystkim, którzy przesłali prace, a także rodzicom bądź innym osobom wykonującym zdjęcia. Są naprawdę ładne i ciekawe, toteż chcemy pokazać je wszystkie w zakładce biblioteki. Prosimy więc o dosłanie wersji cyfrowych tych, którzy przekazali prace w formie tradycyjnych zdjęć, najlepiej do bibliotekarza przez dziennik elektroniczny lub do wychowawcy klasy.
Początkującym detektywom nasza biblioteka szkolna poleca kolejne części serii “ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” M. Wildmark i H. Williams
oraz serii o detektywie Pozytywce napisanej przez Grzegorza Kasdepke.
Starszych miłośników tajemniczych spraw i rozwiązywania zagadek mogą zainteresować książki:
Przypominam także, że 30 października mija termin przekazywania prac konkursowych, czyli utrwalonych na zdjęciach chwil, kiedy jesteście tak zaczytani, że z książką Wam naprawdę do twarzy!
Każdy może przeżyć przygodę!
Przygody przeżywają nie tylko dzieci.
Wiele książek opowiada o niesamowitych, przeważnie bardzo zabawnych, czasami trochę strasznych, lecz pouczających przygodach różnych zwierząt: domowych psów, kotów, gęsi, ale również młodych wilczków, nosorożców, kun...
Przygoda może się przytrafić pluszowemu misiowi i innym zabawkom, a nawet skarpetkom… 21 października to według kalendarza Dzień bez Skarpetek. Możecie ich dzisiaj nie nosić, ale nie możecie nie znać serii książek Justyny Bednarek o niesamowitych przygodach skarpetek! Biblioteka szkolna zaprasza :)
Konkurs promujący czytelnictwo dla uczniów MZS nr 1 w Gorlicach
Z książką Ci do twarzy!
Regulamin
Załącznik nr 1
Gorlice, …………….….
Zgłoszenie do konkursu promującego czytelnictwo organizowanego przez bibliotekę szkolną Miejskiego Zespołu Szkół nr 1
w Gorlicach
……………………………………………………………………… ucz. kl. ………
Po zapoznaniu się z Regulaminem konkursu Z książką Ci do twarzy, zgłaszam pracę konkursową, czyli moje zdjęcie podczas czytania książki wykonane zgodnie z zasadami konkursu określonymi w jego regulaminie.
Tym samym wyrażam zgodę na publikację zdjęcia na stronie internetowej szkoły oraz na gazetce biblioteki szkolnej.
………………………………...
/ podpis ucznia /
Załącznik nr 2
Gorlice, …………….….
Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach
ul. Piękna 9
38-300 Gorlice
Zgodna na udział w konkursie, przetwarzanie danych osobowych
oraz zgoda na przetwarzanie wizerunku
Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka ..………………………………………………………..,
ucz. kl. ...… .... w konkursie promującym czytelnictwo organizowanym przez bibliotekę szkolną MZS nr 1 w Gorlicach. Oświadczam, że znany mi jest regulamin konkursu.
Wyrażam również zgodę na przetwarzanie przez MZS nr 1 w Gorlicach danych osobowych zgodnie z przepisami Rozporządzenia ogólnego Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 oraz ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.
Wyrażam także zgodę na przetwarzanie wizerunku dziecka zamieszczonego na zdjęciu konkursowym w przypadku jego umieszczenia na stronie internetowej szkoły oraz na gazetce biblioteki szkolnej.
..........................................…
podpis rodzica / opiekuna
Z przyjemnością informuję również, że grono czytelników naszej biblioteki powiększyło się ostatnio o 50 uczniów klas pierwszych. W tym roku również, chociaż w warunkach dostosowanych do reżimu sanitarnego, odbyło się tradycyjne pasowanie na czytelnika, poprzedzone pogadankami o zasadach korzystania z biblioteki szkolnej i obchodzenia się z książkami. Na pamiątkę uczniowie otrzymali książeczki - do czytania samodzielnego lub z rodzicami, zakładki oraz foldery informacyjne o naszej szkole.
O tym , jak ważne jest czytanie dzieciom, z dziećmi, a nawet tylko przy dzieciach (jako dobry przykład :), rodzice pierwszoklasistów mogli posłuchać podczas prelekcji nauczyciel bibliotekarza Jak i dlaczego zachęcać dzieci do czytania? podczas zebrań w dniu 21 września.
Biblioteka szkolna poleca
Nie da się ukryć, że to już jesień... Jednak to wcale nie oznacza, że miłośnicy przygód i podróży muszą z nich zrezygnować! Jeśli nawet nie są możliwe w rzeczywistości, zawsze można odbyć podróż - jak to czasem mówią starsi - palcem po mapie ;). Idealnie nadaje się do tego zakupiona ostatnio do naszej biblioteki fioletowa edycja Map Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Jest to nowe, rozszerzone wydanie bestsellerowego atlasu dla dzieci. Na każdej z 75 ogromnych map 6 kontynentów i 66 krajów znajdziecie niezliczone ilustracje oraz ciekawostki. Przeniosą Was w wyjątkowe miejsca, sprawią, że zapragniecie dowiedzieć się jeszcze więcej, a może nawet zaplanujecie trasę przyszłej podróży.
Niekoniecznie musi to być od razu podróż poślubna ;), taka jak ta, przedstawiona w książce Łukasza Wierzbickiego, autora znanych i lubianych utworów, jak Dziadek i niedźwiadek czy Afryka Kazika. W swoich książkach Wierzbicki udowadnia, że życie potrafi być równie ciekawe jak fantastyczne historie. W podróż poślubną motocyklem na koniec świata. Dlaczego nie? Pustynie, ośnieżone szlaki, tygrysy, jadowite kobry. Czy Halina i Stach dojadą do Chin?
W tej książce autor przenosi nas w odległe czasy średniowiecza, kiedy to w roku 1245 dwaj franciszkanie - Jan z Grabowej Doliny i Benedykt Polak, udali się konno w podróż na koniec świata i jeszcze dalej. Mieli dostarczyć list papieski władcy tajemniczego Imperium Mongolskiego. Co spotkało ich po drodze? Czy ich misja się powiodła? Jak zakończyła się ta niezwykła i niebezpieczna przygoda?
Przygody bohaterów podczas podróży opowiada wiele innych książek. Z pewnością dla każdego znajdzie się coś ciekawego!
W tym tygodniu biblioteka szkolna poleca
Podróż do krainy fantazji
Podróżą do krainy fantazji można określić wyprawę, jaką odbywamy, kiedy czytamy książki. Dotyczy to szczególnie tych utworów, których autorzy puszczają wodze fantazji, przenosząc czytelników do wymyślonych przez siebie nierealnych światów.
Fantazja nie zna granic – ani miejsca, ani czasu – toteż akcja może toczyć się w przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości, na Ziemi albo na innej planecie, w innej, alternatywnej rzeczywistości, której zwykli ludzie nie dostrzegają, a nawet w czyimś umyśle. Może być tak prowadzona, że czasem trudno wyznaczyć granice między tym, co uznamy za niezwykłe, ale jeszcze prawdopodobne, realistyczne, a tym, co już nieprawdopodobne, fantastyczne.
Ten rodzaj literatury, rozpiętej pomiędzy science fiction i fantasy, uprawia wielu pisarzy. Cieszy się on dużą popularnością nie tylko wśród najmłodszych, ale także pośród starszych odbiorców. Z funduszy przyznanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka szkolna również zakupiła wiele tego typu pozycji. Znajdziecie m. in. nowe, lepsze wydanie serii Harry Potter, kolejne tomy najbardziej lubianych polskich serii, takich jak: Felix, Net, Nika oraz ... czy Magiczne krzesło, a także wiele innych nowości.
Uwaga! Aby lepiej dostosować się do potrzeb uczniów, godziny pracy naszej biblioteki ulegają niewielkiej zmianie, tzn. przesunięciu o 15 minut. W związku z tym biblioteka pracuje
od poniedziałku do piątku od 7.45 do 13.45.
w tym przerwa na prace techniczne 9.40 – 10.25
Ten rok będzie inny niż poprzednie!
O tym nikogo nie trzeba chyba przekonywać…
Z pewnością jeszcze nigdy uczniowie nie czekali tak niecierpliwie na rozpoczęcie roku szkolnego. Większość wcześniej nawet nie podejrzewałaby, że zatęskni za szkołą. Tak jak niektórzy nie sądzą, że mogliby polubić czytanie…
Jak widać, wszystko w życiu może się zmienić, więc warto spróbować i zaglądać do biblioteki!
W tym roku będzie co czytać, bowiem z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, do którego przystąpiła nasza szkoła, otrzymaliśmy środki na zakupienie ponad 500 nowych książek! W ubiegłym roku szkolnym o komiksy pytali i młodsi, i starsi uczniowie, dlatego właśnie od nich postanowiłam zacząć prezentację nowości w naszych zbiorach.
Przed przyjściem do biblioteki koniecznie przeczytajcie zasady, na jakich obecnie pracuje, ponieważ ze względu na pandemię musiały ulec zmianie. Informacje znajdziecie nieco wcześniej na tej stronie, w zakładce biblioteki, a także na gazetce ściennej na korytarzu. W tych miejscach szukajcie też wiadomości o kolejnych nowościach, które systematycznie będą opracowywane, wprowadzane do bazy, oprawiane i udostępniane.
DW
Narodowe Czytanie “Balladyny” w naszej szkole
Z inicjatywy biblioteki szkolnej w piątek 4 września na 3. lekcji odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie “Balladyny”. Zachęceni przez p. Danutę Wronę rozpoczęli akcję i dali dobry przykład pan dyrektor Waldemar Pyznar oraz opiekująca się szkolnym samorządem p. Małgorzata Zielińska. Przedstawili postacie Grabca i Goplany, czytając przez szkolny radiowęzeł jedną z pierwszych scen utworu, dzięki czemu fragmentu “Balladyny” wysłuchali wszyscy uczniowie szkoły. Następnie w swoich salach pod opieką nauczycieli klasy VII i VIII, a także niektóre młodsze czytały kolejne fragmenty dramatu Słowackiego, natomiast najmłodsi, tacy jak kl. II b, wiersze z klasyki literatury polskiej dla dzieci.
W ten sposób już na początku roku szkolnego podjęliśmy działania propagujące czytanie, co wiąże się z przystąpieniem MZS nr 1 w Gorlicach do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wkrótce przekażemy więcej informacji na ten temat oraz przesłane zdjęcia.
Podejmijcie wyzwanie i ...
Włączcie się do akcji Narodowe Czytanie!
Narodowe Czytanie to zapoczątkowana w 2012 roku akcja społeczna upowszechniająca w Polsce znajomość
literatury narodowej. Fragmenty dzieł odczytywane są publicznie m.in. przez wielu znanych Polaków, poczynając
od Prezydenta RP z małżonką. Do akcji włączają się aktorzy, dziennikarze, celebryci,
społecznicy, samorządowcy, nauczyciele.
W bieżącym roku, w sobotę 5 września, czytana będzie “ Balladyna", utwór Juliusza Słowackiego od dwóch stuleci zaliczany do klasyki literatury polskiej, poznawany w szkole przez kolejne pokolenia. Teraz pora na Wasze…Mam na myśli zwłaszcza klasy starsze, VII i VIII, ale VI także mogą poznać jedną z pierwszych scen.
“Balladyna” to utwór dramatyczny, podzielony na akty oraz sceny, dialogi i monologi postaci, toteż najlepiej czytać go z podziałem na role. W poszczególnych scenach występują przeważnie dwie, trzy lub cztery postacie, więc wystarczy kilka osób z klasy, które zapoznają się ze swoimi kwestiami w domu, aby podczas lekcji języka polskiego lub godziny wychowawczej (oczywiście po uzgodnieniu z nauczycielem) włączyć się do akcji, odczytując wybraną scenę lub dwie.
Bardzo Was do tego zachęcam!
Zróbcie zdjęcia, nagrajcie filmiki, a umieścimy je na stronie szkoły.
Można także dołączyć się do challenge’u ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach
Strona 1 z 3