Powrót
Od 16 do 21 grudnia 2017 roku klasy 3a, 3 c i 4 c pod opieką pani Ilony Rzący-Kosiek, Agaty Jamro, Małgorzaty Zielińskiej oraz pracownika TPD pani Agnieszki Dudy wyruszyły na Zieloną Szkołę do miejscowości Sól niedaleko Żywca. Zwiedzanie rozpoczęliśmy już w pierwszą stronę od miejscowości Pszczyna, by wspólnie z dziećmi zobaczyć Zamek Hochbergów – dawną rezydencję magnacką powstałą na przełomie XI lub XII wieku, malowniczy Park Pszczyński oraz Starówkę, która zachowała tradycyjny, średniowieczny układ urbanistyczny. Zobaczyliśmy rozległy Rynek otoczony kamieniczkami z XVIII i XIX wieku oraz piękną szopkę ze zwierzętami i bożonarodzeniowe stragany. Gdy dotarliśmy na miejsce przywitał nas personel Domu Wczasów Dziecięcych TPD, a po wysłuchaniu zasad obowiązujących w placówce przystąpiliśmy do zakwaterowania i rozpakowania bagaży. Następnie udaliśmy się na krótki spacer po okolicy i poznaliśmy legendy związane z miejscowością Sól.
17 grudnia z samego rana wyruszyliśmy do miejscowości Istebna na kulig, by podziwiać malownicze okolice. Oczywiście podczas przerwy na odpoczynek nie zabrakło zabaw i szaleństw na świeżym powietrzu. Po obiedzie pojechaliśmy do kina Janosik w miejscowości Żywiec na film pt.: Mikołaj w każdym z nas. Ostatnim punktem tego dnia była msza święta w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie zabrakło wieczornego spaceru platformą żywieckiego rynku oraz pamiątkowych zdjęć przy pięknie oświetlonej choince.
18 grudnia zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do Ustronia, a dokładnie do Leśnego Parku Niespodzianek. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Jedną z ciekawszych atrakcji parku były muflony i daniele, które swobodnie przemieszczały się wśród zwiedzających. W zagrodach zobaczyliśmy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Bezsprzecznie największymi atrakcjami parku były sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowany sokolnik prezentował nam ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów. Po pokazie ptaków pojechaliśmy do Cieszyna, by zobaczyć Wzgórze Zamkowe – niewielkie wzniesienie o stromych zboczach, położone na Pogórzu Śląskim w centrum miasta. Na wzgórzu podziwialiśmy rotundę św. Mikołaja z XI wieku, która jest najstarszym obiektem murowanym na Śląsku i jednym z nielicznych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Zyskała także miano najcenniejszego zabytku Ziemi Cieszyńskiej. Jej podobizna znalazła się na banknocie dwudziestozłotowym. Ostatnia Wieża Piastowska – to jeden z najstarszych zabytków Śląska Cieszyńskiego, pozostałość średniowiecznego, gotyckiego zamku Piastów. Kamienna wieża była miejscem ostatniego schronu, w razie zdobycia zamku. Następnie udaliśmy się na Most Przyjaźni, który jest granicą państwa polskiego i czeskiego. Bez wątpienia przez chwilę nasze dzieci znalazły się w Czechach! Ostatnim punktem wycieczki był spacer po rynku oraz zakupy pamiątek na cieszyńskich straganach. Ten dzień był pełen wrażeń, a pożegnaliśmy go dyskoteką.
19 grudnia zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do Centrum Pasterskiego w Koniakowie. Zobaczyliśmy tam wystawę drewnianych sprzętów pasterskich do wyrobu serów oraz przyjrzeliśmy się z bliska karpackim zwierzętom pasterskim –owcom i kozom. Podziwialiśmy także roztaczające się wokół Centrum Pasterskiego beskidzkie szczyty: Baranią Górę i Ochodzitę. Kolejnym celem podróży był Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, gdzie obejrzeliśmy wystawę twórczości ludowej. Ekspozycję stanowiły koniakowskie koronki, haft beskidzki, rzeźba ludowa, ceramika, pamiątki regionalne. Tam mogliśmy zobaczyć wpisaną do Księgi rekordów Guinnessa największą koronkę koniakowską świata. Następnie dotarliśmy do Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Znajdowała się tam stała ekspozycja, ukazująca florę i faunę beskidzkich lasów. Można było z bliska zobaczyć preparaty zwierząt i modele roślin. Ponadto na zwiedzających czekały makiety przedstawiające historię terenu, diorama rzeki, cały dział dotyczący form ochrony przyrody oraz rentgen drzewa. Kolejną częścią wycieczki było odwiedzenie miejscowości Wisła Czarne, by zobaczyć zaporę i Jezioro Czerniańskie. Udało nam się zobaczyć skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Pojechaliśmy również do Wiślańskiego Centrum Kultury, a tam zobaczyliśmy Adama Małysza całego z białej czekolady oraz inne regionalne ekspozycje. Popołudnie przeznaczone było na naukę. Samym wieczorem odwiedził nas Jacenty Ignatowicz – muzyk, folklorysta, finalista programu Mam Talent. Gość zachwycił nas umiejętnością gry na różnych instrumentach, w tym pile i liściu.
20 grudnia dzień rozpoczął się pracowicie. Zaraz po śniadaniu odbyły się zajęcia edukacyjne. A po obiedzie wybraliśmy się do Międzybrodzia Żywieckiego, aby koleją terenową wyjechać na szczyt Góry Żar. Podczas jazdy z okien kolejki mogliśmy podziwiać zimową panoramę. Następnie w Żywcu zwiedzaliśmy Stary Zamek z I połowy XV wieku, który pierwotnie należał do Komorowskich, a następnie do Habsburgów. Dzień podsumowaliśmy zakupami na kiermaszu świątecznym. Wieczorem przystąpiliśmy do pakowania bagaży i przygotowań do wyjazdu.
21 grudnia zaraz po śniadaniu podziękowaliśmy za pobyt i mile spędzony czas wszystkim pracownikom Domu Wczasów Dziecięcych i wyruszyliśmy do domu. Ostatnim miejscem, które udało nam się odwiedzić było sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów znajdujące się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wchodzące w skład zespołu bazylika i klasztor położone są na południe od miasta, u szczytu góry Żar. Miejsce to często nazywane jest Polską Jerozolimą. Wieczorem byliśmy już w Gorlicach, a nasza przygoda z Zieloną Szkołą dobiegła końca. Wszystko co dobre, szybko się kończy, ale wspomnienia pozostają w pamięci na zawsze!