Powrót
Jak co roku Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku jest organizatorem konkursu MAŁOPOLSKA MARZANNA pod honorowym patronatem Jacka Krupy - Marszałka Województwa Małopolskiego.
Finał konkursu tegorocznej - ósmej edycji, odbył się 21 marca w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Spotkanie miało miejsce w niezwykle urokliwym miejscu - w szymbarskim kasztelu oraz u jego podnóża. Na konkurs wpłynęło 187 prac z całego województwa małopolskiego. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Wśród nagrodzonych prac znalazły się Marzanny uczniów naszej szkoły.
Trzecie miejsce zdobyli: Kacper Kilian, Miłosz Gubała i Karol Bogdan –kl. III a, zaś wyróżnienie otrzymała Amelia Frysztak – kl. I b.
Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zabicie postaci spowoduje jednocześnie usunięcie zimy i nadejście wiosny.
Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby orszak złożony z kukły i dzieci z zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.
Źródło: Wikipedia
Renata Foryś