Powrót
Projekt profilaktyczno - wychowawczy obejmujący realizację treści profilaktycznych
połączonych z zajęciami pozalekcyjnymi „Radość bycia razem” jest realizowany
od września 2019r. w klasie 2a.
Celem projektu jest:
Podczas zebrania z rodzicami w kwietniu 2019r. zostały przedstawione
i zaakceptowane ogólne założenia programu. Wszyscy rodzice wyrazili zgodę na udział uczniów w tym projekcie.
Dzięki zaangażowaniu jednej z mam - p. Katarzynie Kaczor, udało się nawiązać współpracę z Salonem Orange - Rynek 14 w Gorlicach i otrzymać materiały promujące kampanię edukacyjną "Sieciaki.pl". Pozyskane materiały pozwoliły efektywniej zrealizować tematykę profilaktyczną - bezpiecznego korzystania z Internetu, gier komputerowych. Uczestnicy projektu z wielkim zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania - misje
i pomagali Sieciakom w walce z Sieciuchami - zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego korzystania z Internetu. Ze względu na ogromne zaangażowanie uczniów i zaciekawienie tą tematyką, dokonano modyfikacji programu i zwiększono liczbę zajęć promujących bezpieczeństwo w sieci.
W październiku uczniowie odwiedzili Zagrodę Edukacyjną "Skrawek Nieba" w Łosiu. Podczas zajęć prowadzonych przez pracowników ośrodka mogli poznać naszą małą ojczyznę - Beskid Niski; faunę i florę na tym terenie, zwyczaje mieszkańców związane z okresem jesieni, wykopkami. Wielką frajdą dla dzieci były zajęcia kulinarne - pieczenie ziemniaczanych chipsów, proziaków. Nie zabrakło także zabaw i gier rekreacyjnych. Dla wszystkich uczestników była to wspaniała zabawa.
W listopadzie odwiedziliśmy Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Naszym celem było poznanie dawnych zajęć na pogórzańskiej wsi. Uczestniczyliśmy w warsztatach "Pogórzański etnodizajn". Każdy samodzielnie ozdobił ekologiczną torbę na zakupy. Zajęciom towarzyszyło zwiedzanie ekspozycji ze szczególnym uwzględnieniem dawnych prac.
Na zakończenie I części projektu dokonano ewaluacji zajęć. Wykonano prace plastyczne promujące zasady Netykiety.
Uczniowie aktywnie spędzali wolny czas w grupie rówieśniczej, korzystając z oferty edukacyjnej, kulturalnej dostępnej w najbliższej okolicy. Umacniały się ich wzajemne, pozytywne relacje. Grupa jeszcze bardziej zintegrowała się poprzez wspólną zabawę i pracę. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości z zakresu historii i kultury wsi Pogórza.
Pierwsza część programu "Radość bycia razem" została pozytywnie oceniona przez samych uczestników.